Siirry sisältöön

Vammaisneuvosto

Ulvilassa Vammaisneuvosto on toiminut siitä asti kuin se virallistettiin Vammaispalvelulaissa 1987.

Neuvostoon kuuluu kuusi vaihtuvaa jäsentä, jotka edustavat eri vammaisjärjestöjä ja Ulvilan kaupunginhallitusta. Lisäksi mukana on yksi virkamiesjäsen. Ulvilan Vammaisneuvosto kuuluu myös Valtakunnalliseen Vammaisneuvostoon (Vane).

Vammaisneuvoston tehtävänä on edistää viranomaisten, vammaisten henkilöiden ja vammaisjärjestöjen yhteistoimintaa. Tavoitteena on myös edesauttaa vammaisten mahdollisuuksia osallistua ja vaikuttaa kunnallishallinnon päätöksentekoon, seurata vammaisille tarkoitettujen palvelujen, tukitoimien ja muiden etuuksien kehitystä sekä tehdä aloitteita, esityksiä ja antaa lausuntoja kuntien viranomaisille.

Ulvilan vammaisneuvoston jäsenet vuonna 2021-2022

Jäsenet ja varajäsenet

puheenjohtaja:
edustaa: Suomen Kuurosokeat ry.
Saini Lepistö
puh. 0400 532 413
sp. saini.lepisto@gmail.com
 
varapuheenjohtaja:
edustaa: Porin seudun reumayhdistys ry.
Päivi Brückner
puh. 040 703 2667
sp. paivi.bruckner@gmail.com
varalla: Maarit Nummikoski
sp. maarit.nummikoski@dnainternet.net
puh. 044 559 2292
 
sihteeri:
edustaa: Polioinvalidit ry, Satakunnanosasto.
Sirpa Haapala
puh. 040 774 2620
sp. sirpa.haapala@dnainternet.net
varalla: Riitta Hakala
sp. rkhkala@gmail.com
puh. 050 918 5642
 
edustaa: Satakunnan Näkövammaiset ry.
Jarmo Heinäluoto
puh. 0400 638 129
sp. jarmo.tuula.heinaluoto@gmail.com
varalla: Margit Tuominen
puh. 044 555 0586
 
edustaa: Ulvilan Seudun Invalidit ry.
Eila Tuulinen
puh. 040 572 7666
varalla: Ari Lehtinen
sp. ari.t.lehtinen@gmail.com
puh. 044 3044 543
 
edustaa: Porin Seudun Ms-yhdistys ry.
Virpi Äijö
puh. 0400 952 833
sp. virpi.aijo@gmail.com
varalla: Mervi Talvitie
sp. mervimtalvitie@gmail.com
puh. 050 520 6676
 
edustaa: Ulvilan kaupunginhallitusta.
Johanna Mattila
puh. 050 569 3219
sp. johanna.mattila@ulvila.fi
varalla: Mikko Korve
sp. Mikko.korve@ulvila.fi
puh. 040 8422 415
 
edustaa: Porin perusturvakeskusta.
Susanna Järventausta
puh. 044 701 8906
sp. susanna.jarventausta@porinperusturva.fi  
varalla: Marinella Virta
sp. marinella.virta@porinperusturva.fi
puh. 044 701 7031